تکمیل گاز رسانی به همه شهرها و روستاهای ایران تا ۲ سال آینده

به گزارش پایگاه خبری تورنه، «مجید چگنی» همزمان با دهه فجر، در آیین کلنگ‌زنی طرح گاز رسانی به سه شهر پول، کجور و بلده و ۱۸۵ روستای حومه شهرستان‌های نور و نوشهر که با حضور مسوولان ارشد استانی و محلی و بعضی از نمایندگان استان مازندران در مجلس برگزار شد، اظهار داشت: تاکنون بیش از ۹۸ درصد از شهرهای کشور از گاز طبیعی بهره‌مند شدند و کار گاز رسانی به حدود ۹۰ درصد از روستاهای کشور نیز تکمیل شده است.

وی با بیان اینکه تا پیش از انقلاب اسلامی، با همه تلاش‌های انجام شده، فقط ۹ شهر و سه روستا از گاز بهره‌مند بودند و در مجموع ۲ هزار کیلومتر شبکه گاز شبکه گاز شهری و روستایی وجود داشت، افزود: اما هم‌اکنون بیش از ۴۰۷ هزار کیلومتر شبکه گاز شهری و روستایی وجود دارد، ضمن آنکه یک‌هزار و ۲۶۰ شهر و بیش از ۳۵ هزار روستای کشور نیز به شبکه گاز کشور متصل هستند و تا ۲ سال آینده کار گاز رسانی به ۶ هزار روستای باقی‌مانده نیز تکمیل می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، گاز رسانی به شهرها و روستاهای باقی‌مانده را تا ۲ سال آینده قابل تحقق دانست و تصریح‌کرد: تلاش دولت سیزدهم با دولت‌های گذشته تفاوت دارد و در چند ماه گذشته، بی‌شک این احساس در مردم ایجاد شده که در همه زمینه‌ها یک تحول در حال وقوع است؛ یکی از این نمونه‌ها بحث واکسن و فروش نفت بود که نسبت به گذشته با رشد بسیار مطلوبی روبه‌رو شده است.

چگنی همچنین با بیان اینکه رویکرد جهادی این دولت نتایج مطلوبی در پی دارد، یادآوری کرد: همکاران ما با تلاش شبانه‌روزی و پای کار آوردن همه امکانات تلاش می‌کنند هر چه زودتر روستاهای باقی‌مانده استان مازندران را نیز از گاز طبیعی بهره‌مند کنند.

وی بیان‌داشت: اکنون تبادلات کنونی و قراردادهای ما در منطقه، بسیار متفاوت از گذشته است و این نشان‌دهنده آن است که هر کجا نیروی انقلابی و جهادی پای کار بیاید، بی‌شک اتفاق‌های بهتری رخ خواهد داد.

به‌دنبال احیای اقتصاد روستاها هستیم

«سید محمود حسینی‌پور» استاندار مازندران نیز در این آیین گفت: اگر به روستایی نعمتی مانند گاز می‌رود، باید اقتصاد روستا نیز به حرکت در بیاید، اگر امکانی به یک روستا با هزینه‌های سنگین می‌رود، این امکانات باید سبب تحول آن روستا شود.

وی تصریح‌کرد: باید امکانات بیشتری به روستاها ببریم زیرا یکی از گرفتاری‌های اصلی ما در روستاها با وجود گسترش امکانات، این است که روستاها خالی از سکنه شده است؛ بنابراین روستاییان ما باید توجه داشته باشند که اگر بتوانند اقتصاد روستاها را احیا کنند، دیگر جوانان روستایی در شهرها به شغل‌های کاذب گرفتار نمی‌شوند.

در این مراسم، «قاسم مایلی‌ رستمی» سرپرست شرکت گاز استان مازندران هم اظهار داشت: از سه‌هزار و ۶۱۳ روستای بیش از ۲۰ خانوار استان مازندران، تاکنون گاز رسانی به ۲ هزار و ۳۷۰ روستا تکمیل شده است.

وی افزود: در این پروژه به‌دلیل استفاده از خط انتقال قوی در منطقه توانستیم با نصب ۳۱ ایستگاه تقلیل فشار، ۳۳۷ کیلوتر خط تغذیه و یک‌هزار و ۵۰۰ کیلومتر خط توزیع برای ۱۸۵ روستای مناطق پول، کجور، بلده و روستاهای حومه، مردمان این منطقه را از گاز بهره‌مند کنیم.

سرپرست شرکت گاز استان مازندران بیان‌داشت: این خط لوله نزدیک به ۴۰ هزار خانوار را زیر پوشش قرار می‌دهد و در این پروژه گاز برای مشترکان جدید طی سالیان آینده نیز پیش‌بینی شده است.

انتهای پیام/*

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا