سود سال ۹۹ سهام عدالت به‌زودی پرداخت می‌شود

به گزارش پایگاه خبری تورنه از سازمان بورس و اوراق بهادار، «محسن انصاری مهیاری» به اداره دیگری که به‌تازگی توسط سازمان بورس تاسیس شده اشاره کرد و افزود: با توجه به اهمیت موضوع، اداره نظارت بر شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تشکیل شد، اکنون حدود ۴۹ میلیون نفر از مردم کشورمان سهامدار مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت هستند و سهام عدالت حدود ۱۰ درصد کل بازار سرمایه را تشکیل می‌هد.

تعیین تکلیف شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و پرداخت از طریق سجام

وی اظهار داشت: از مجموع ۳۱ استان، به دلیل مشکلات موجود، تاکنون ۲۶ استان مورد بازگشایی قرار گرفتند و همچنان پنج استان کشور هنوز وارد بازار سرمایه نشده اند، به دلیل این موضوع و سایر مشکلات مربوط به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، سازمان بورس تصمیم گرفت اداره‌ای تخصصی در خصوص سهام عدالت تشکیل دهد.

انصاری مهیاری با بیان اینکه سود سهام عدالت امسال هم به زودی برای همه مشمولان سهام عدالت پرداخت می‌شود، افزود: اکنون تعداد ۳۶ شرکت سرمایه‌پذیر سهام عدالت که ۳۲ شرکت آن سود ده بودند، اقدام به واریز سودهای خود کرده و عدد خوبی به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز شده است که امیدواریم در روزهای آتی بقیه هم پس از وصول، به حساب مشمولان واریز شود.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار درباره پرداخت سود از طریق سامانه سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه) بیان‌داشت: امسال حدود ۲۷۶ ناشر از مجموع ۵۹۰ ناشر سود ده، سود خود را به رقم ۱۶ همت (هزار میلیارد تومان) از طریق سامانه سجام پرداخت کرده‌اند. بنابراین، از ناشران درخواست می‌شود به‌طور حتم در هیات مدیره‌های خود مطرح کرده و سود را به احترام سهامداران خود از طریق سامانه سجام پرداخت کنند.

وی ادامه‌داد: درصدد هستیم با کاهش هزینه‌ها، شرکت سپرده‌گذاری عضو اتاق پایاپای شده و به نوعی بانکداری الکترونیک تشکیل و هزینه‌ها کاهش یابد.

انصاری مهیاری بیان‌داشت: در حال حاضر به‌ازای هر سهامدار ناشر باید ۲۵۰ تومان هزینه به شرکت سپرده‌گذای پرداخت کند و شرکت سپرده‌گذاری نیز همه این مبالغ را بابت هزینه‌هایی که باید برای این امور انجام دهد، پرداخت و هیچ‌گونه مبلغی برای سود خود کنار نمی‌گذارد.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار ابراز امیدواری کرد اگر بانک مرکزی هم موافقت کند، شرکت سپرده‌گذاری به عنوان عضو معتمد اتاق پایاپای پذیرفته شود، این هزینه ها به‌شدت کاهش یافته و استقبال ناشران نسبت به پرداخت سود خود از طریق سامانه سجام روز به روز بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه سازمان بورس حدود ۶ میز صنعت (پالایشگاهی، سیمان، نیروگاه، بیمه، خودرو و ساخت قطعات و پتروشیمی) با هدف تعامل و برقراری ارتباط بیش از پیش سازمان با صنایع، شناسایی مشکلات آنها و انتقال آن به مسوولان ذیربط برگزار کرد، افزود: اتفاقات بسیار مثبتی پس از برگزاری این ۶ میز صنعت مشاهده شد، زیرا در لایحه بودجه ۱۴۰۱ قرار بر این بود که نرخ خوراک و سوخت تغییر زیادی داشته باشد اما با پیگیری های رییس سازمان و اعضای هیات مدیره در نهایت سقف نرخ خوراک گاز پنج‌هزار تومان به ازای هر مترمکعب و سقف سوخت ۲ هزار تومان تعیین شد که در شرایط فعلی با توجه به جنگ روسیه و اوکراین و افزایش گاز در اروپا اهمیت این موضوع دو چندان شد.

به گفته وی، اکنون سازمان بورس همچنان پیگیر تغییر فرمول فعلی نرخ خوراک است، تا دو قطب بین‌المللی که مصرف‌کننده بوده و تولیدکننده نیستند، از فرمول خارج شوند.

انصاری مهیاری ابراز امیدواری کرد به‌زودی شاهد نتایج این پیگیری‌ها خواهیم بود.

نگاه به عملکرد مدیریت نظارت بر ناشران در سالی که گذشت

وی در ادامه به برخی اقدامات سازمان بورس در طول یک سال اخیر در حیطه وظایف مدیریت نظارت بر ناشران اشاره کرد و افزود: در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه سال جاری، ابلاغیه برگزاری مجامع الکترونیک برای همه ناشران ارسال شد و طبق این ابلاغیه، تاکنون حدود ۱۶ شرکت مجامع خود را به صورت الکترونیک برگزار کردند.

انصاری مهیاری ادامه‌داد: در راستای رعایت صرفه و صلاح سهامداران خرد، بهتر است ناشران مجامع خود را به صورت الکترونیک برگزار کنند، زیرا با این اقدام هزینه سهامداران به‌شدت کاهش یافته و امکان تصمیم‌گیری و اعمال رای از سوی سهامداران افزایش می‌یابد.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار به اقدامات دیگر سازمان اشاره کرد و گفت: جدول تحلیل حساسیت از دیگر اقدامات بود، به این شکل که همه ناشران اوراق بهادار ملزم شدند در گزارش تفسیری خود و در فصل چهارم، نسبت به درج و تحلیل حساسیت سود و زیان خود اقدام کنند.

وی اظهار داشت: افشای دلایل تغییر سود و زیان عملیاتی از دیگر اقدامات سازمان بود، به این معنی که اگر ناشری در سود و زیان عملیاتی خود بیش از ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یا کاهش داشته باشد نسبت به شفاف سازی و توضیح درخصوص دلایل این موضوع اقدام کنند.

به گفته مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، ابلاغیه بسیار خوب و مفیدی هم برای همه ناشران مبنی بر افشاری فهرست زمین و ساختمان‌ها ارسال شد که ۱۰۰ درصد ناشران از آن استقبال کردند.

وی اضافه کرد: با این اقدام، شایعات در بازار کاهش می‌یابد زیرا طبق این ابلاغیه، از تمامی ناشران خواسته شده فهرست زمین و ساختمان خود را به همراه جزییاتی که در ابلاغیه آمده، منتشر کنند.

وی در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه ابلاغیه‌ای برای تمامی ناشران مبنی بر اعلام فهرست جزییات هزینه‌های انرژی ارسال شده است، گفت: طی یک ماه اخیر با توجه به لایحه بودجه ۱۴۰۱، بازار با نوسانات بسیار زیادی در بحث مربوط به خوراک پتروشیمی و نرخ گاز صنایع همراه بود. به همین منظور از همه ناشران تولیدی خواسته شد که نسبت به شفاف سازی هزینه‌های انرژی خود اقدام کنند که بازار هم از این موضوع استقبال کرد.

وی ادامه داد: پیگیری های زیادی در خصوص فهرست دارندگان اطلاعات نهانی ناشران در حال انجام است که به زودی ابلاغیه هایی در این زمینه صادر خواهد شد و امیدواریم در فاز بعدی، افشای فهرست دعاوی حقوقی له یا علیه ناشران منتشر شود.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: اسامی ۷۸۱ ناشر در سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شده‌ که تعداد ۳۸۳ ناشر در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده‌اند، ۱۶۴ ناشر در فرابورس و حدود ۲۰۳ ناشر در بازار پایه وجود دارند و ۳۱ ناشر هم فقط در سازمان ثبت شده اند و هنوز در هیچ کدام از بورس‌ها مورد معامله قرار نگرفته‌اند.

وی بیان‌داشت: پارسال در مجموع بورس و فرابورس، ۱۲۸ ناشر پذیرش شدند اما به دلیل شرایط بازار و رکودی که از نیمه دوم سال ۹۹ بر بازار حاکم شد، در سال ۱۴۰۰ نیز فقط ۴۹ شرکت در بورس و فرابورس پذیرش شدند.

وی به عرضه‌ها در این زمینه اشاره کرد و افزود: پارسال ۵۸ عرضه اتفاق افتاد که در سال جاری هم به دلیل شرایط بازار و اینکه احتمال داشت عرضه‌ها بازار را با نوسانات زیاد همراه کند، فقط ۲۶ عرضه انجام شد.

اصلاح دستورالعمل حاکمیت شرکتی

انصاری مهیاری در ادامه به موضوع حاکمیت شرکتی اشاره کرد و گفت: از اعمال حدود پنج ماده حاکمیت شرکتی که جزو پنج ماده اصلی نیز بوده تا اطلاع ثانوی جلوگیری به عمل آمده و تعلیق شدند.

وی اظهار داشت: دستورالعمل حاکمیت شرکتی به طور مجدد مورد بازنگری قرار گرفته است و در این راستا از مشاوران خارجی و اساتید دانشگاه‌های داخلی استفاده شده است و به پیش‌نویس دستورالعمل در این زمینه تهیه شده است. این دستورالعمل برای همه ناشران ارسال شده، نظرات ایشان دریافت شده و به زودی برای اظهارنظر و ارائه پیشنهادات توسط فعالان محترم بازار منتشر خواهد شد.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: موضوعی که بازار با آن بسیار درگیر است و تقاضای مطالبه‌گری برای آن وجود دارد، بحث قیمت گذاری دستوری است. زمانی که شرکتی وارد بازار سرمایه شده و یا دولت آن را خصوصی می‌کند، دیگر باید از اعمال مدیریت در آن شرکت خودداری کرده و به صاحب اصلی آن بسپارد و دولت‌ها به حاکمیت بخش خصوصی احترام بگذارند.

به گفته وی، صنعت خودرو نباید درگیر قیمت‎گذاری دستوری قرار گیرد و اگر شرکت‌های خودروساز در بازار سرمایه پذیرفته شده‌اند و سهام آنها در دست مردم است، قیمت‌گذاری دستوری روی این صنایع معنایی ندارد.

وی افزود: در بحث مربوط به صنعت پالایشی که از سال ۸۶ شرکت‌ها به مردم واگذار شدند، دیگر لزومی ندارد دولت روی فرآورده‌ها و مواد اولیه آنها قیمت‌گذاری کند. سازمان بورس مدام در حال مکاتبه است و در حال برگزاری جلسه با سایر مسئولان نظام است و اگر مطالبه گری برای حذف قیمت گذاری دستوری نباشد، کارها پیش نرفته و حرف ها شنیده نمی‌شود.

انصاری مهیاری در پایان گفت: اصلاح قانون بازار در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است و از ناشران خواسته شده اگر نکاتی، انتقاد و یا پیشنهادی دارند به سازمان بورس و مدیریت ناشران و همچنین بورس و فرابورس ارسال کنند تا در کمیته‌‎های مربوطه بررسی شود.

انتهای پیام/*

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا